Kenevir Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

En son güncellendiği tarih: 5 gün önce

Son yıllarda sıklıkla dünyadaki 10 ‘’Süper Gıda’’ dan biri olarak listelenen kenevir tohumu, sağlıklı yaşama yönelik beslenme pratiklerinin önemli bir parçası olmaya başlamış ve gerek tek başına tüketilerek; gerekse salata, zeytinyağlı, meze ve pratik öğünler gibi birçok yemeğin içeriğinde kendisine yer bularak giderek popülerleşmiştir. Son yıllarda yoğun olarak gündeme gelen ketojenik, vegan, vejeteryan ve paleo gibi birçok diyetin içerisinde artık kenevir tohumu ve tohum yağı vazgeçilmez bir parça olmaya başlamıştır.
Bu popülerleşmede insanlık tarihi boyunca bin yıllarca tüketilen bu gıdanın birkaç on yıl boyunca dünyada yasaklandıktan sonra günümüzde bu yasakların giderek kaldırılmaya başlanmasının kuşkusuz önemli bir payı bulunmaktadır.
Fakat gerçekte bu besin maddesinin ne gibi faydaları bulunuyor?


Tohum yağı, iklim koşulları ve cinle değişlenlik göstermekle birlikte kenevir tohumunun yaklaşık %20 - %30 lük kısmını oluşturmaktadır. 42 farklı cins üzerinde yapılan analizlerde, kenevir tohumu yağı içerisindeki faydalı yağ asitlerinin dağılımının aşağıdaki gibi olduğu ortaya çıkmıştır.Esansiyel aminoasitler ve Omega 3 ve 6 yağları açısından çok zengin olan bu kısmın vücudun çeşitli bölgelerindeki faydaları ile ilgili dünya çapında sayısız çalışma bulunmaktadır.